Όμιλοι

Και φέτος θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί όμιλοι. Οι προτάσεις είναι πολλές και ενδιαφέρουσες και η επιδίωξή μας είναι να μπορέσουμε να εμπλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές και μαθήτριες σε αυτούς.

Εθελοντισμός Αξία Ζωής Μοναδική

Μαθητές:
Α,Β,Γ' γυμνασίου

Υπεύθυνες καθηγήτριες:
Νούτσου Χριστίνα - Πλιάκα Κωνσταντίνα

Ημέρα:
Τρίτη (2 ώρες)

Αίθουσα:
Γ2

Απευθύνεται σε μαθητές και των τριών τάξεων του Σχολείου μας (Α,Β,Γ).

Σκοπός του ομίλου είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα εθελοντισμού.

Ο εθελοντισμός είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο, που μπορεί να πάρει διάφορες μορφές και διαστάσεις, με βάση τις αξίες, τις αρχές, την κοινωνικο-οικονομική και πολιτισμική πραγματικότητα της κοινωνίας. Είναι η ανιδιοτελής παροχή κοινωνικού έργου. Περισσότερο όμως είναι μία στάση ζωής με ιδιαίτερες αξίες, μια μορφή ενεργούς κοινωνικής συμμετοχής και έκφρασης.

Στη διάρκεια υλοποίησης του ομίλου θα:

• Αναζητήσουμε πληροφορίες και θα συγκεντρώσουμε υλικό σχετικά με τον εθελοντισμό
  • Συναντήσουμε ανθρώπους και θα πάρουμε συνεντεύξεις από ειδικούς
  • Κάνουμε επισκέψεις και δράσεις
  • Συνεργαστούμε με φορείς ( Ερυθρός Σταυρός, Σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών, Πυροσβεστική Υπηρεσία, Εθελοντικές οργανώσεις π.χ Save your hood, All for Blue κ.ά.)

Φτιάξουμε τα δικά μας έργα (φωτογραφίες, κατασκευές, κείμενα, αφίσες, κολάζ ……..)

Στόχος μας είναι μέσα από όλα αυτά οι μαθητές μας:

• Να ενημερωθούν για τον εθελοντισμό και την αλληλεγγύη

• Να γνωρίσουν τις διάφορες μορφές του εθελοντισμού και τα χαρακτηριστικά του

• Να ευαισθητοποιηθούν και να προσφέρουν στους συνανθρώπους εθελοντικά

• Να γνωρίσουν πράγματα χρήσιμα και για τον εαυτό τους π.χ. πρώτες βοήθειες ….

• Να δουν με μια άλλη ματιά το περιβάλλον, να βοηθήσουν στη βελτίωση και την προστασία του

• Να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας, να πάρουν πρωτοβουλίες, να καλλιεργήσουν την δημιουργικότητα και την κριτική σκέψη τους, να ενισχύσουν τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντά τους

• Να κατανοήσουν ότι: Ο Εθελοντισμός είναι μια από τις μεγαλύτερες αξίες της ανθρωπότητας, είναι: "Συμμετοχή σε πράξεις ευγενικές και ανθρώπινες"

Αν λόγω των μέτρων για τον κορωνοϊό δεν επιτραπούν οι δραστηριότητες βιωματικού χαρακτήρα, θα γίνει προσπάθεια οι δραστηριότητες να γίνουν εικονικά, με τη βοήθεια των εργαλείων του διαδικτύου.