Παρουσίαση της δράσης του ομίλου κατά το σχολικό έτος 2022-2023

Την Παρασκευή, 26 Μαϊου 2023, ημέρα παρουσίασης των εκπαιδευτικών ομίλων του σχολείου, χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω διαφάνειες που δείχνουν τα πεπραγμένα του ομίλου "Απο τη Ραψωδία στη... ΡΑΠ".

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ "ΑΠΟ ΤΗ ΡΑΨΩΔΙΑ ΣΤΗ... ΡΑΠ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ"

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΙΚΟ ΦΛΩΡΟ/ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Αποτελεί για εμένα ιδιαίτερη χαρά και τιμή να βρεθώ με τους μαθητές μου στον ιερό χώρο του Μουσείου και συνάμα να συναντηθούμε με μια εξαίρετη προσωπικότητα, το διεθνούς φήμης εικαστικό, Νικόλαο Φλώρο!! Ο καλλιτέχνης μίλησε για τη διαδρομή του στο χώρο της Τέχνης, την πηγή έμπνευσης του και τις προσδοκίες του που διαγράφουν μια λαμπρή πορεία με την ανατολή του 2023. Στις αυθόρμητες, αλλά και στις στερεότυπες ερωτήσεις των μαθητών απάντησε με ευαισθησία, αμεσότητα και έδωσε παραινέσεις για τη ζωή, τις μελλοντικές επιλογές, τη διάπλαση του χαρακτήρα τους. Ποιος ο ρόλος της Τέχνης στην εικονική πραγματικότητα, στην ψηφιακή εποχή, η ταυτότητα του καλλιτέχνη ως σκεπτόμενου ατόμου, είναι τα ζητήματα που προκάλεσαν ανάφλεξη αποριών και η συζήτηση έφτασε σε υψηλό ακόμα και για την ηλικία των παιδιών, επίπεδο. Ο κος Φλώρος έκανε αναδρομή με νοσταλγία στα παιδικά του χρόνια, τότε που τα απλά γήινα υλικά γίνονται το πρόπλασμα για τα μελλοντικά του όνειρα, τις μοναδικές του δημιουργίες που συγκεντρώνουν το θαυμασμό του κόσμου!!

Η ιδιαίτερη πατρίδα, το υπέρτατο σύμβολο, η ελληνική σημαία αποτελούν "σηματωρό " της Τέχνης του, που θεάται το Ωραίο και το Υψηλό και της προσδίδει παγκόσμια ακτινοβολία!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κο Φλώρο τόσο για την ευγενική του ανταπόκριση όσο και για το θαυμαστό μάθημα που προσέφερε στις νεαρές προσωπικότητες.

Επιπρόσθετα ευχαριστώ από καρδιάς το Διευθυντή, κο Φωτόπουλο, για τη ζέστη φιλοξενία στο Πολεμικό Μουσείο Παράρτημα Τρίπολης , την αγαστή συνεργασία και την ευχάριστη διάθεση, την αμεσότητα με την οποία περιέβαλλε τη δραστηριότητα του Εκπαιδευτικού Ομίλου του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης!!

Ελένη Ν. Μαντζουράνη
Φιλόλογος