Παρουσίαση της δράσης του ομίλου κατά το σχολικό έτος 2022-2023

Την Παρασκευή, 26 Μαϊου 2023, ημέρα παρουσίασης των εκπαιδευτικών ομίλων του σχολείου, χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω διαφάνειες που δείχνουν τα πεπραγμένα του ομίλου "Στα σύννεφα πετώ, μαθαίνω τον καιρό".

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ "ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΠΕΤΩ, ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ"

Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2023 (2)

Την Κυριακή, 26 Μαρτίου 2023, το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης, πήρε μέρος στον τελικό του Πανελλήνιου διαγωνισμού STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του WRO Hellas

Η ομάδα ΑΣΤΡΟΦΩΣ, αποτελούμενη κατά κύριο λόγο από μαθητές και μαθήτριες του ομίλου "Στα σύννεφα πετώ, μαθαίνω τον καιρό" μαζί με τους καθηγητές του ομίλου κ. Δημήτρη Πανταζόπουλο και κ. Παντελή Μαρκόπουλο, έδωσε το παρών στο Κλειστό Γήπεδο του Κολλεγίου Αθηνών, παρουσιάζοντας το έργο "Όταν το φεγγάρι λάμπει, δεν υπάρχει ανάγκη για φωτισμό του δρόμου", στην κατηγορία Γυμνασίου ΦΩΤΟΡΥΠΑΝΣΗ:

Οι μαθητές/τριες της ομάδας:

• Χριστάκος Δημήτρης (Γ' Γυμνασίου)
  • Σάσσαλου Βασιλική-Μαρία (Γ' Γυμνασίου)
  • Αλευρά Μαρία (Α' Γυμνασίου)
  • Σκλάβου Μάριος-Παναγιώτης (Α' Γυμνασίου)

Υπεύθυνοι καθηγητές:

• Πανταζόπουλος Δημήτρης
  • Παντελής Μαρκόπουλος
  • Κομνηνού Μαργαρίτα-Ελένη

Κατά τη διαγωνιστική διαδικασία, οι μαθητές/τριες παρουσιάζουν το έργο και απαντούν στις ερωτήσεις των κριτών:

Η ομάδα απέσπασε το βραβείο "Έξυπνης Διαχείρισης Αισθητήρων":

Θα θέλαμε, για ακόμη μια φορά, να ευχαριστήσουμε τους γονείς των μαθητών/τριων που μας στήριξαν έμπρακτα και μας τίμησαν με την παρουσία τους στην διοργάνωση.

Φωτογράφηση σύννεφων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ομίλου, φωτογράφησαν σύννεφα τα οποία στη συνέχεια θα ονοματίσουν, κατηγοριοποιήσουν και παρουσίασουν στην ολομέλεια.

Διαγράμματα κλιματικών δεδομένων

Στο πλήρως εξοπλισμένο Χημείο του σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες του ομίλου, χρησιμοποιώντας σύγχρονους φορητούς υπολογιστές και με ομαδοσυνεργατική προσέγγιση, μελετούν και σχεδιάζουν διαγράμματα κλιματικών δεδομένων.

Φωτο: από την διενέργεια του ομίλου την 23-11-2023.