Όμιλοι

Και φέτος θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί όμιλοι. Οι προτάσεις είναι πολλές και ενδιαφέρουσες και η επιδίωξή μας είναι να μπορέσουμε να εμπλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές και μαθήτριες σε αυτούς.

Στα σύννεφα πετώ, μαθαίνω τον καιρό

Φιλοδοξία του ομίλου «ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΠΕΤΩ , ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ»  είναι οι μαθητές να γνωρίσουν τις βασικές κατηγορίες σύννεφων, τον μηχανισμό δημιουργίας των καιρικών φαινομένων, τον τρόπο πρόγνωσης των καιρικών φαινομένων , μέσω προσεγγίσεων με διάφορους τρόπους (STEM, επιστημονική μέθοδος, παράδοση-λαογραφία).

Λίγα λόγια για τον όμιλο

Οι μαθητές θα αναγνωρίσουν  και θα περιγράψουν  τα χαρακτηριστικά των νεφών, θα αναζητήσουν  τις ονομασίες τους,  θα φωτογραφίσουν  διάφορα νέφη ( η Τρίπολη και η Αρκαδία διαθέτουν άφθονα!!!) , θα τα ταξινομήσουν και θα επιχειρηματολογήσουν για  τον τρόπο δημιουργίας των καιρικών φαινομένων.

Παράλληλα θα αναζητήσουν και θα καταγράψουν  παροιμίες ποιήματα και δοξασίες που επικρατούσαν σε παλαιότερες εποχές σε σχέση με τα σύννεφα και τον καιρό.

Με χρήση Arduino και κατάλληλων αισθητήρων θα κατασκευάσουν τον εργαστηριακό μετεωρολογικό σταθμό του ομίλου.  Η χρήση του θα βοηθήσει στην αναλυτική καταγραφή και στην συνέχεια την επεξεργασία των παραμέτρων που βοηθούν στην πρόγνωση καιρού.

Αν οι συνθήκες το επιτρέψουν θα κάνουν επίσκεψη σε πανεπιστημιακή σχολή θετικών επιστημών (τμήμα μετεωρολογίας) ή στην Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία και θα συμμετέχουν στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής  Δημιουργίας.

Κάθε Τετάρτη 13:50 - 15:20

Απαραίτητες πληροφορίες

Που απευθύνεται:  σε  μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου.

Μέγιστος αριθμός συμμετοχών στον όμιλο : 16

Απαραίτητες προϋποθέσεις : Μεράκι για την παρατήρηση, την φωτογραφία, την ψηφιακή επεξεργασία δεδομένων και τις κατασκευές

Τόπος: Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών – Εργαστήριο Πληροφορικής

Υπεύθυνοι ομίλου : Μαρκόπουλος Παντελής (Φυσικός), Πανταζόπουλος Δημήτρης (πληροφορικός)

Η πτήση για τα σύννεφα ξεκινά σύντομα, σας περιμένουμε ! ! !