Επίσκεψη στο σχολείο του Γιάννη Κούρου

Το όνομά του είναι συνυφασμένο με το δρομικό κίνημα. Ο Γιάννης Κούρος έσπασε όλα τα ρεκόρ τρέχοντας σε μαραθωνίους και υπερμαραθωνίους αποδεικνύοντας ότι δεν υπάρχουν ανθρώπινα όρια.

Η αθλητική του καριέρα είναι ακόμα και σήμερα ανυπέρβλητη, κατέρριψε τουλάχιστον 160 παγκόσμια ρεκόρ και κατάφερε να γράψει το όνομά του στο βιβλίο Γκίνες.

Γεννήθηκε στις 13 Φεβρουαρίου του 1956 στην Τρίπολη Αρκαδίας και ο αθλητισμός αποτέλεσε διέξοδο γι’ αυτόν καθώς μεγάλωνε σε ένα βίαιο οικογενειακό περιβάλλον. Ο αθλητισμός και η τέχνη (άρχισε να γράφει ποιήματα και μελωδίες σε ηλικία 12 ετών, ενώ μετέπειτα ασχολήθηκε με τη μουσική, τη λογοτεχνία, την ποίηση και το τραγούδι όντας συνθέτης και ερμηνευτής) τον βοήθησαν να σταθεί όρθιος και να γράψει τη δική του μοναδική ιστορία.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο.