Όμιλοι 2021-2022

Φέτος θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί όμιλοι. Οι προτάσεις είναι πολλές και ενδιαφέρουσες και η επιδίωξή μας είναι να μπορέσουμε να εμπλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές και μαθήτριες σε αυτούς. Σκεφτείτε λοιπόν ποιοι όμιλοι σας ενδιαφέρουν και δηλώστε μέχρι τρεις, σύμφωνα με τη σειρά προτίμησης και τον αριθμό των ομίλων στους οποίους τελικά θέλετε να συμμετέχετε. Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετέχει το πολύ σε δύο ομίλους.

Περιήγηση στα Μαθηματικά

Μαθητές:
Α,Β γυμνασίου

Υπεύθυνη καθηγήτρια:
Διαμαντοπούλου Έλενα

Ημέρα:
Τετάρτη (2 ώρες)

Αίθουσα:
Εργαστήριο πληροφορικής

Ο όμιλος Μαθηματικών του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης απευθύνεται στους μαθητές των τάξεων Α΄ και Β΄ Γυμνασίου που αγαπούν τα μαθηματικά και ενδιαφέρονται να διευρύνουν τις γνώσεις τους .

Στόχος είναι μία Περιήγηση στα Μαθηματικά μέσω της οποίας επιδιώκεται οι μαθητές :

• Να κατανοήσουν τη χρησιμότητα και τις εφαρμογές των μαθηματικών στην καθημερινή μας ζωή.

• Να αντιληφθούν τη χρησιμότητα και την ώθηση που δίνουν στην ανάπτυξη άλλων επιστημών.

• Να νιώσουν την ικανοποίηση της επίλυσης προβλημάτων και γρίφων εξασκώντας τις νοητικές τους λειτουργίες (παρατηρητικότητα , αυτοσυγκέντρωση , προσοχή , λογική σκέψη , κριτική ικανότητα)

• Να συνειδητοποιήσουν ότι τα μαθηματικά είναι ένα πολιτισμικό αγαθό και ότι η μαθηματική γνώση κατακτήθηκε με τον αγώνα και την προσπάθεια των ανθρώπων να ερμηνεύσουν τον κόσμο με όπλο την επιμονή , την εργατικότητα και την αγάπη για τη γνώση.

Οι μαθητές θα ασχοληθούν με:

1. Γενικά θέματα και θέματα ιστορίας των Μαθηματικών

2. Ασκήσεις παρατηρητικότητας και λογικής σκέψης