Όμιλοι 2021-2022

Φέτος θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί όμιλοι. Οι προτάσεις είναι πολλές και ενδιαφέρουσες και η επιδίωξή μας είναι να μπορέσουμε να εμπλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές και μαθήτριες σε αυτούς. Σκεφτείτε λοιπόν ποιοι όμιλοι σας ενδιαφέρουν και δηλώστε μέχρι τρεις, σύμφωνα με τη σειρά προτίμησης και τον αριθμό των ομίλων στους οποίους τελικά θέλετε να συμμετέχετε. Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετέχει το πολύ σε δύο ομίλους.

Υφαίνοντας τον ιστό

Μαθητές:
Α,Β,Γ' γυμνασίου

Υπεύθυνος καθηγητής:
Πανταζόπουλος Δημήτρης

Ημέρα:
Τρίτη (2 ώρες)

Αίθουσα:
Εργαστήριο πληροφορικής

Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να μάθουν τι κρύβεται πίσω από τις ιστοσελίδες του διαδικτύου και από ψηφιακοί καταναλωτές να γίνουν δημιουργοί των δικών τους ευφάνταστων ιστοσελίδων. Η γνωριμία τους με την γλώσσα του παγκόσμιου ιστού γίνεται βιωματικά μέσω ενός πρωτότυπου παιχνιδιού στην κατασκευή του οποίου συμμετέχουν οι ίδιοι. Μάλιστα, στο τέλος της χρονιάς, θα διεξαχθεί διαγωνισμός παιχνιδιού: ο πιο γρήγορος κερδίζει!