Υλοποίηση Δράσης: «Σχολικός εκφοβισμός (Βullying): Πρόληψη, Αναγνώριση, Αντιμετώπιση»

Το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης και οι Υπεύθυνες Σχολικής Ζωής κ. Αντιόπη-Ζωή Μαργιά και Ζωή Σολακίδου, οργάνωσαν μια ενδιαφέρουσα ενημέρωση για το σύγχρονο πρόβλημα του Σχολικού Εκφοβισμού, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων. Προσκεκλημένη ομιλήτρια ήταν η ψυχοπαιδαγωγός κ. Μαρία Βουδούρη, στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης και Καταπολέμησης των Εξαρτήσεων της Τρίπολης. Η ομιλήτρια σε μια διαδραστική συζήτηση, ενημέρωσε αποτελεσματικά τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Σχολείου. Μέσα σε ένα ζεστό, φιλικό κλίμα αμοιβαίας εμπιστοσύνης και διάθεσης κατανόησης, διατυπώθηκαν από όλους σκέψεις, προβληματισμοί και αναζητήθηκαν λύσεις τόσο για την αναγνώριση του φαινομένου του εκφοβισμού, την πρόληψη όσο και για την αποτελεσματική αντιμετώπισή του σε περίπτωση εμφάνισής του. Η εποικοδομητική συζήτηση είναι ένα από τα βήματα του σχεδιασμού του Σχολείου μας στην πρόληψη φαινομένων βίας, στην καλλιέργεια θετικού κλίματος, στην οριοθέτηση των παιδιών και την ευαισθητοποίηση όλων, γονέων και εκπαιδευτικών με βασικό εργαλείο τη συνεργασία μεταξύ τους.

• IMG_20240320_181137.jpg
  • IMG_20240320_181736.jpg