Δράση eTwinning: C’est cool, chez nous

Στις 19 και στις 20 Μαρτίου οι μαθητές/μαθήτριες του τμήματος A2 που συμμετέχουν στο έργο Etwinning “C’est cool, chez nous’’ είχαν την πρώτη διαδικτυακή συνάντηση με τους Ευρωπαίους συνεργάτες τους!

Πιο συγκεκριμένα, στις 19 Μαρτίου οι μαθητές/μαθήτριες από το τμήμα Α2 που διδάσκονται τη γαλλική γλώσσα συνδέθηκαν διαδικτυακά με Πορτογάλους μαθητές/μαθήτριες που φοιτούν στο Agrupamento EBS da Bemposta στο Portimāo της Πορτογαλίας και με Ιταλούς μαθητές/μαθήτριες που φοιτούν στο Scuola media di Passo Ripe στην πόλη Trecastelli της Ιταλίας και αντάλλαξαν προσωπικές πληροφορίες για τον εαυτό τους κάνοντας χρήση της γαλλικής γλώσσας.

Στις 20 Μαρτίου, οι μαθητές/μαθήτριες του Α2 συνδέθηκαν με τους μαθητές/μαθήτριες του Instituto Comprensivo Spezzano Sila-Celico στην Ιταλία με τους οποίους συνομίλησαν στα γαλλικά και στα αγγλικά ανταλλάσσοντας πληροφορίες για τον εαυτό τους, τις ασχολίες τους, το σχολείο στο οποίο φοιτούν. Οι μαθητές/μαθήτριες μας ξεπερνώντας την αρχική τους αμηχανία, έθεσαν και απάντησαν σε ερωτήσεις και επιδεικνύοντας γλωσσική ετοιμότητα και ειλικρινή διάθεση για συνεργασία, κέρδισαν τις εντυπώσεις!

Για το λόγο αυτό, οι Ευρωπαίοι συνεργάτες μας ζήτησαν την από κοινού διοργάνωση μιας τρίτης τηλεδιάσκεψης. Οι μαθητές/μαθήτριες μας αποδέχτηκαν την πρόταση/πρόσκλησή τους με μεγάλο ενθουσιασμό και ανυπομονούν για τη συνέχιση του έργου!

Υπεύθυνες καθηγήτριες έργου eTwinning: Σολακίδου Ζωή, Γιαννακοπούλου Ειρήνη, Μανού Αθανασία

• 20240320_091634.jpg
  • 20240320_092033.jpg