Οι μαθητές του ομίλου "Μικροί Δημοσιογράφοι εν δράσει" διατηρούν τη δική τους ηλεκτρονική εφημερίδα

Συμβουλές προς εκκολαπτόμενους δημοσιογράφους!

Το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης επισκέφτηκε τη Δευτέρα, 29-11-2021, ο δημοσιογράφος της Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης (ΕΡΤnews) Τρίπολης, Σταύρος Ζορμπαλάς, στο πλαίσιο του ομίλου αριστείας και καινοτομίας «Μικροί δημοσιογράφοι εν δράσει», ο οποίος λειτουργεί για το σχολικό έτος 2021-22 με υπεύθυνες καθηγήτριες την Καλλιόπη Παναγοπούλου και τη Μαρία Μάγκλαρη.  Αφού μίλησε στους μαθητές/μαθήτριες για τη φύση, τα χαρακτηριστικά και  τις απαιτήσεις του επαγγέλματος του δημοσιογράφου, αναφέρθηκε στους κανόνες δημοσιογραφικής δεοντολογίας, στα είδη του ρεπορτάζ, στις τεχνικές γραφής, στις ψευδείς και παραποιημένες ειδήσεις και στη χειραγώγηση και αδιαφάνεια του τύπου. Τέλος απάντησε σε ερωτήσεις που του έθεσαν οι μικροί μαθητές/τριες και τους έδωσε πολύτιμες συμβουλές.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν για λίγο και ο Παναγιώτης Ζορμπαλάς βρέθηκε στη θέση του συνεντευξιαζόμενου!