Οι μαθητές του ομίλου "Μικροί Δημοσιογράφοι εν δράσει" διατηρούν τη δική τους ηλεκτρονική εφημερίδα

Παραχώρηση συνέντευξης απο τον Αντιπεριφερειάρχη Αρκαδίας κ. Λαμπρόπουλο στους μαθητές του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης

Συνέντευξη παραχώρησε ο Αντιπεριφερειάρχης Αρκαδίας κ. Λαμπρόπουλος στους μαθητές του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης. Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του εκπαιδευτικού ομίλου “Μικροί δημοσιογράφοι εν δράσει” με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Μάγκλαρη Μαρία και Παναγοπούλου Καλλιόπη.

Μεσα από τη συνέντευξη οι μαθητές ενημερώθηκαν για το έργο της Περιφέρειας Πελοποννήσου σε θέματα τουρισμού, πολιτισμού, τεχνικών έργων, ενέργειας και προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος. Ειδικότερα ενημερώθηκαν για την αναμόρφωση της λίμνης Τάκας, την ανάπτυξη του αλιευτικού και του αθλητικού τουρισμού στην Αρκαδία, την επαναλειτουργία της σιδηροδρομικής γραμμής Ναυπλίου-Καλαμάτας, την διαχείριση των απορριμματων και τη χρήση εναλλακτικών μορφών ενέργειας, καθώς και για τα έργα πολιτισμού που υλοποιεί η Περιφέρεια Πελοποννήσου στην περιοχή μας.

Αναλαμβάνοντας ρόλο δημοσιογράφου οι μαθητές διατύπωσαν τις ερωτήσεις τους για τρέχοντα θέματα και εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους. Ανέλαβαν πρωτοβουλίες και ενεργό δράση, συνεργάστηκαν μεταξύ τους, ευαισθητοποιήθηκαν πάνω σε τοπικά προβλήματα, καλλιέργησαν το ενδιαφέρον για τα κοινά και μετατράπηκαν σε ενεργούς πολίτες.