Όμιλοι

Και φέτος θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί όμιλοι. Οι προτάσεις είναι πολλές και ενδιαφέρουσες και η επιδίωξή μας είναι να μπορέσουμε να εμπλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές και μαθήτριες σε αυτούς.

Από τη Ραψωδία στη Ραπ

Ο Εκπαιδευτικός Όμιλος «Από τη Ραψωδία ...στη Ραπ. Από τον Όμηρο έως σήμερα», αποσκοπεί:

• στη σύνδεση της μουσικής με την ανάπτυξη της προσωπικότητας
  • στη δημιουργία ποιητικού κειμένου με πεζολογικό ύφος, που εκφράζει τις ιδέες, τα «πιστεύω» και τα «θέλω» της νέας γενιάς.
  • στην εναρμόνιση του σχολικού περιβάλλοντος με την κοινωνία και
  • καθιστά τους μαθητές ικανούς να αναλαμβάνουν ρόλους στη μικρογραφία της κοινωνίας, που είναι το σχολείο.

Η νεαρή προσωπικότητα, ο μαθητής,

• αποκτά ηχηρό λόγο και
  • διαμορφώνει άποψη για όσα συμβαίνουν γύρω του,
  • παίρνει θέση στον κόσμο που διαρκώς αλλάζει,
  • τον καθορίζει με το δικό του στίγμα.

Οι συναντήσεις μας γίνονται κάθε Τρίτη, στις 13:50 με 15:20. Σας περιμένουμε για μια μοναδική, εκπληκτική εμπειρία, η οποία ανατρέπει τα καθιερωμένα και τα στερεότυπα στην εκπαιδευτική διαδικασία και αναπτύσσει την κριτική και συνθετική αντίληψη των μαθητών, που είναι οι πρωταγωνιστές στη νέα εποχή, που διαγράφεται μπροστά τους.

Κάθε Τρίτη 13:50 - 15:20

Μαθητές: