Προκήρυξη Εκπ/κης και Διδακτικής Επίσκεψης - Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος (17-03-2022, Χρυσοβίτσι)

Το 2o Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης  προκηρύσσει πρόχειρο διαγωνισμό στο πλαίσιο της 55254/2021-ΦΕΚ 4187/Β/10-9-2021 «Εκδρομές / Εκπαιδευτικές Επισκέψεις και Μετακινήσεις  μαθητών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» για την πραγματοποίηση α) εκπαιδευτικής επίσκεψης στο πλαίσιο εγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων  και β) διδακτικής επίσκεψης στο πλαίσιο μαθημάτων του αναλυτικού προγράμματος  μαθητών της Α΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου, την Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2022 στο Χρυσοβίτσι. Στην εκπαιδευτική και στη διδακτική επίσκεψη , οι οποίες θα γίνουν με βάση κοινό πρόγραμμα, θα συμμετέχουν περίπου 36 μαθητές 1 αρχηγός και 3 συνοδοί καθηγητές.

Απαιτούνται προσφορές για 1 λεωφορείο 50 θέσεων.

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

Διάρκεια: 1 ημέρα

Αναχώρηση: από το 2ο  Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης  ΠΕΜΠΤΗ 17/03/2022, ΩΡΑ 08:00.

Άφιξη: στο Μουσείο Δασικής Ιστορίας Μαίναλου, στο Χρυσοβίτσι, ΩΡΑ 09:00.

Αναχώρηση: από Χρυσοβίτσι, ΩΡΑ 13:00.

Επιστροφή: στο 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης,  ΩΡΑ 14:00.

Οι ενδιαφερόμενοι (εκπρόσωποι τουριστικών γραφείων) μπορούν να ζητήσουν περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο του σχολείου 2710-239490 από 08:00 έως 14:00.

Προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται:

1. Το λεωφορείο θα είναι στη διάθεση των μαθητών καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας στις δραστηριότητες.

2. Το τουριστικό γραφείο μαζί με την προσφορά που θα υποβάλλει στο σχολείο, για να αναλάβει τη μεταφορά των μαθητών, υποχρεούται να καταθέσει απαραιτήτως υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει Ειδικό Σήμα Λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

3. Πρέπει να υπάρχουν απαραιτήτως στο λεωφορείο το προβλεπόμενο στο άρθρο 13 Ν.711/77 δελτίο απογραφής και το δελτίο τεχνικού ελέγχου από το οικείο ΚΤΕΟ. Το λεωφορείο, επίσης, να διαθέτει κλιματισμό, μουσική, μικροφωνική εγκατάσταση, φαρμακείο, ζώνες ασφαλείας και να πληροί τις νόμιμες προϋποθέσεις κυκλοφορίας.

4. Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και ασφάλεια αστικής ευθύνης που θα καλύπτει τους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθενείας.

5. Από τη συνολική αξία της εκδρομής το 20% θα παρακρατηθεί σαν εγγύηση ακριβούς εκτέλεσης της σύμβασης και θα αποδοθεί μετά την επιστροφή των μαθητών από την εκδρομή.

6. Στην προσφορά θα αναφέρεται το συνολικό κόστος της εκδρομής καθώς και το κόστος ανά μαθητή μαζί με τον Φ.Π.Α.

7. Το σχολείο θα επιλέξει την καταλληλότερη προσφορά με κριτήρια οικονομικά, ποιοτικά, ασφάλειας. Οι σχετικές προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν στο γραφείο της Διευθύντριας του σχολείου μέχρι την Τετάρτη 09/03/2022 και ώρα 12:00 σε κλειστούς φακέλους που θα φέρουν εντύπως ή με σφραγίδα τα στοιχεία του προσφέροντος και την ένδειξη «Προσφορά για την εκδρομή του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης στο Χρυσοβίτσι».

Εκπρόθεσμες προσφορές και αντιπροσφορές δε θα γίνουν δεκτές.

Οι προσφορές που θα κατατεθούν θα ανοιχθούν ενώπιον της επιτροπής αξιολόγησης του σχολείου την Τετάρτη 09/03/2022 και ώρα 12.30.

Ενστάσεις κατά  της επιλογής θα γίνονται δεκτές μέχρι την Δευτέρα  14/03/2022 και ώρα 11.00.

H Διευθύντρια

Ελένη Σπυροπούλου