«Ο Καραγκιόζης και το Πνεύμα των Χριστουγέννων» Θέατρο Σκιών από το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης

Ένα πλατύ, λευκό πανί στήθηκε πάνω στη σκηνή του Μαλλιαροπούλειου στις 3 Ιανουαρίου 2024 για να φωτίσει τον Καραγκιόζη και την αξιοζήλευτη παρέα του! Και στο πλάι στήθηκε έλατο στολισμένο και τζάκι ζεστό για να φιλοξενηθούν χορωδία, ορχήστρα, δρώμενα και, φυσικά, μεγάλοι και μικροί εκλεκτοί θεατές! Μια απολαυστική βραδιά εμπνευσμένη, σχεδιασμένη και υλοποιημένη από μαθητές και μαθήτριες του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης.

Το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης τίμησε με την εκδήλωση Θεάτρου Σκιών «Ο Καραγκιόζης και το Πνεύμα των Χριστουγέννων» την επέτειο των 100 χρόνων από τη γέννηση του Ευγένιου Σπαθάρη με τον καλύτερο τρόπο: αγκαλιάζοντας και αναδεικνύοντας το ταλέντο ενός νέου εκπροσώπου του είδους! Ο μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Ευθύμιος Κωστούρος κατασκεύασε τις φιγούρες, σκηνοθέτησε και αυτοσχεδίασε πάνω σε δικό του σενάριο, ενώνοντας δημιουργικά τους Καλικάντζαρους της γνήσιας λαϊκής μας παράδοσης με τον Σκρουτζ της λόγιας αγγλικής λογοτεχνικής παράδοσης. Και οι συμμαθητές του πλαισίωσαν την πρωτοβουλία με ενθουσιασμό και φρεσκάδα, θυσιάζοντας τον ελεύθερο χρόνο τους για πρόβες και δίνοντας επί σκηνής το 100% του εαυτού τους! Μια ιδέα που έγινε πράξη με την καθοδήγηση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών Καρύκη Μαρίας (ΠΕ79.01 – Μουσικής) και Χατζημπύρου Σοφίας – Μαρίας (ΠΕ08 – Καλλιτεχνικών) που είχαν και την καλλιτεχνική επιμέλεια της εκδήλωσης.

Αρωγοί σε αυτό το υπέροχα νοσταλγικό ταξίδι στο χρόνο στάθηκαν η ΔΔΕ Αρκαδίας και ο Δήμος Τρίπολης, τους οποίους και ευχαριστούμε!

Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν στους καθηγητές που υποστήριξαν τη δράση!

Και ακόμα πιο πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας που μας δίδαξαν πως το Θέατρο Σκιών διαθέτει τέτοια ζείδωρη αρμονία υλικού και έκφρασης που μπορεί ακόμα και αιώνες μετά να εμπνεύσει νέες γενιές καλλιτεχνών, αναζητώντας ολοένα και πιο σύνθετες, πιο βαθιές πτυχές στο έργο του.

• karagiozis_1.jpg
  • karagiozis_2.jpg