Εορταστική εκδήλωση: «Ο Καραγκιόζης και το Πνεύμα των Χριστουγέννων»

Την Τετάρτη, 3 Ιανουαρίου 2024,  και ώρα 18:00 στο Μαλλιαροπούλειο Δημοτικό Θέατρο Τρίπολης θα παρουσιαστεί εορταστική εκδήλωση του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης υπό  την  αιγίδα  του  Δήμου  Τρίπολης  και  της  Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης Αρκαδίας, στο πλαίσιο των χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων του Δήμου Τρίπολης.

Ο  Ευθύμης Κωστούρος, μαθητής της Γ' τάξης  του σχολείου, θα παρουσιάσει μια παράσταση Θεάτρου Σκιών με χριστουγεννιάτικο θέμα: «Ο Καραγκιόζης και το Πνεύμα των Χριστουγέννων». Οι περισσότερες από τις φιγούρες που θα χρησιμοποιηθούν στην παράσταση έχουν φτιαχτεί από το ίδιο τον μαθητή, ο οποίος έχει επιμεληθεί και τη  σκηνοθεσία.

Την εκδήλωση θα πλαισιώσουν με δρώμενα,  μουσική και τραγούδι οι μαθητές και οι μαθήτριες του  ομίλου  «Πειράματα  Φυσικών  Επιστημών»,  του οργανικού  και  του  φωνητικού  μουσικού  συνόλου  του  σχολείου  μας.

Οργανωτική  επιτροπή της εκδήλωσης:
Καρύκη Μαρία, Μουσικός,
Γιανναρά Δήμητρα, Φιλόλογος,
Χατζημπύρου Σοφία-Μαρία, Καλλιτεχνικών,
Σολακίδου Ζωή, Γαλλικής Φιλολογίας,
Ελένη  Σπυροπούλου,  Διευθύντρια
και  Σύλλογος  Γονέων  και  Κηδεμόνων του  σχολείου.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό.

Σας περιμένουμε! Μην τη χάσετε!

Επιμέλεια κειμένου:  Μ. Δημητρακόπουλος, Α. Μπακούρης, Χ. Παπακώστας,  Χ.Τσιώλης

(Από τον όμιλο δημοσιογραφίας του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης «Πρότυποι Δημοσιογράφοι»)

ΑΦΙΣΑ.pdf