Αφιέρωμα στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Στις 27 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας γιορτή – αφιέρωμα στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 την οποία παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου στο χώρο του αμφιθεάτρου μας.

Το πρόγραμμα της γιορτής περιείχε:

Α' μέρος: Θεατρικό δρώμενο κατά το οποίο έγινε:

• Αναφορά σε ιστορικά στοιχεία που αφορούν την Ελληνική Σημαία.
  • Ιστορική αναδρομή στα γεγονότα που οδήγησαν στον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο.
  • Ιστορική αναφορά στα γεγονότα που αφορούν την εμπλοκή της χώρας μας στον πόλεμο, την κατοχή και την εθνική αντίσταση κατά των κατακτητών.
  • Ορισμός και αναφορά στο Ολοκαύτωμα.
  • Απολογισμός του 2ου Παγκόσμιου Πολέμου.

Β' μέρος: Προβολή αποσπασμάτων της ταινίας “The wave”.

Γ' μέρος: Θεατρικό δρώμενο κατά το οποίο έγινε συζήτηση σε σχέση με:

• Τις συνθήκες που ευνοούν την εμφάνιση και εξάπλωση του φαινομένου του φασισμού,
  • Μέτρα που οφείλει να παίρνει μια κοινωνία για να προστατεύεται από το φαινόμενο.

Στην γιορτή, την οποία επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες Κ. Βίλλη και Ε. Γιαννακοπούλου, συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Β' και Γ' τάξης, στους οποίους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για το άψογο οργανωτικά και αισθητικά θέαμα που μας προσέφεραν.

• img1.png
  • img2.png