Αγιασμός 2023 στο 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο

"Αγιασμός 2023 στο 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο:

Η νέα χρονιά που ανέτειλε..."

Με «Σηματωρό και κήρυκα» την αγάπη του εκπαιδευτικού τόσο για το έργο, όσο και για το μαθητή/-τριά του, η σχολική κοινότητα του 2ου ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ, τέλεσε Αγιασμό για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, τη Δευτέρα, που ανέτειλε στις 11 του γλυκού σοφού Σεπτέμβρη 2023.

Με κίνηση σχεδόν ιερατική και ρυθμό χοροδράματος, οι παριστάμενοι, ο παπα-Γιάννης, ο κος Ιωάννης Σάσσαλος, ο … μαθητοπατέρας μας, ο ταγός του τόπου μας, ο κος Χρήστος Λαμπρόπουλος, και η σύμβουλος εκπαίδευσης και παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου μας κα Μαρία Πλιώτα, συνέθεσαν ανάγλυφα στη μορφολογία του γέλιου των παιδιών και των φωνών τους, μαζί με τη γλυκιά ευωδία του φρεσκοτυπωμένου χαρτιού μια ιδανική εικόνα παιδείας.