Ολυμπιακή Φλόγα

Με πρωτοβουλία της κ. Πλιώτα Μαρίας, Συμβούλου Εκπαίδευσης Γαλλικής Γλώσσας της Δ.Ε. Αρκαδίας διοργανώθηκε στο 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο την Τετάρτη 13 Μαρτίου επιμόρφωση καθηγητών γαλλικής των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας και μαθητών/μαθητριών του σχολείου μας.

Πιο συγκεκριμένα, 15 εκπαιδευτικοί γαλλικής γλώσσας από σχολεία της Δ.Ε Αρκαδίας και 36 μαθητές/μαθήτριες και των τριών τάξεων του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου, που διδάσκονται τη γαλλική γλώσσα, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την εγκεκριμένη από το ΥΠΑΙΘΑ επιμόρφωση με θέμα τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024». Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές/μαθήτριες συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις δράσεις που παρουσίασαν οι εκπαιδευτικοί του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδας κ. Monia Starck και κος Pascal Biras και προετοιμάζουν το έδαφος για την Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία « Η γαλλόφωνη φλόγα στην Ελλάδα».

Μετά το τέλος της επιμόρφωσης, ακολούθησε δρώμενο σχετικό με την αφή της Ολυμπιακής Φλόγας. Οι μαθητές/μαθήτριες σεβόμενοι το τελετουργικό της αφής της Ολυμπιακής Φλόγας έκαναν τη δικιά τους Λαμπαδηδρομία, άναψαν το βωμό, αναπαρέστησαν ολυμπιακά αθλήματα και έψαλαν τον Ολυμπιακό Ύμνο και στις δύο γλώσσες (ελληνικά και γαλλικά). Για την εξαιρετική τους παρουσία, στο τέλος της εκδήλωσης τους απονεμήθηκαν μετάλλια.

Τη λιτή αλλά βαθιά συμβολική αυτή εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Παιδείας και Αθλητισμού του Δήμου Τρίπολης κος Μακαρούνης Δημήτριος, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης και Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας κ. Πλιώτα Μαρία,  οι εκπρόσωποι του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδας, εκπαιδευτικοί γαλλικής από σχολικές μονάδες της Δ.Ε. Αρκαδίας, μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων, εκπρόσωποι του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Τρίπολης.

Ευχαριστούμε θερμά τις κ. Ελένη- Μαργαρίτα Κομνηνού, Δήμητρα Γιανναρά, Κωνσταντίνα Πλιάκα και Ζωή Σολακίδου για την οργάνωση και την επιμέλεια της εκδήλωσης, τους μαθητές/μαθήτριες του Ομίλου Graffiti για την εικαστική δημιουργία στους τοίχους του σχολείου, την κ. Σοφία Χατζημπύρου και τον κο Γιάννη Μαυρουδή για την λήψη φωτογραφιών και βίντεο και προσδοκούμε στη διοργάνωση αντίστοιχων εκδηλώσεων!

• photo1.jpg
  • photo2.jpg