ΔΡΑΣΗ ΟΜΙΛΟΥ: «Τα 10 μεγαλύτερα …άλυτα μυστήρια της Ανθρωπότητας»

« Με σηματωρό και κήρυκα » τη Γνώση και τη βεβαιότητα ότι αυτή καταρρίπτει, κατακρημνίζει ακόμη και τα ..μεγαλύτερα μυστήρια της Ανθρωπότητας, ο ομώνυμος Όμιλος Αριστείας & Καινοτομίας του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης, με υπεύθυνη καθηγήτρια την Κα Ελένη Ν. Μαντζουράνη, υποδέχεται στο Αμφιθέατρο του Σχολείου την έγκριτη και καταξιωμένη δημοσιογράφο, φιλόλογο και νομικό Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Κα Βίκυ Φλέσσα, με στόχο την ανάφλεξη αποριών των μαθητών/τριών σε θέματα πολιτισμού, στην πρότυπη Ελληνική γλώσσα και σε κοινωνικού ενδιαφέροντος ζητήματα, που αναφύονται καθημερινά στη ζωή όλων μας, την εγκληματικότητα και την ψυχολογία της νεαρής προσωπικότητας.

Στην εκδήλωση, που έγινε την Τετάρτη, 28 Φεβρουαρίου 2024, μας τίμησε με την παρουσία του ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αρκαδίας, κος Γαληνός Ιωάννης, η Σύμβουλος Φιλολόγων, κα Αλεξοπούλου Βασιλική, η κα Τζιάφα Μαρία, καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας από το 2ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης και οι συνάδελφοι του σχολείου μας. Στη συζήτηση μετείχαν και οι  μικροί….Πρότυποι δημοσιογράφοι, οι οποίοι με τις ερωτήσεις τους ζωντάνεψαν την ατμόσφαιρα.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω ολόψυχα την εξαίρετη δημοσιογράφο για την ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας και να τη συγχαρώ για την αμεσότητα, την παρρησία, τη δυναμική της παρουσία, τη ρητορική της δεινότητα, την εμβρίθεια και την εκλεπτυσμένη αισθητική, που έγινε δυναμική απόληξη τόσο στο πνεύμα όσο και στην ψυχή των μαθητών/τριών του σχολείου μας!!

Η  Καθηγήτρια του Ομίλου

Ελένη Νικ. Μαντζουράνη, Φιλόλογος