«Εφηβεία! Πρόβλημα ή Πρόκληση;»

Διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση με θέμα «Εφηβεία! Πρόβλημα ή Πρόκληση;» πραγματοποιήθηκε για τους γονείς του σχολείου μας την Τετάρτη, 9 Φεβρουαρίου 2022.

Η συνάντηση υλοποιήθηκε με πρωτοβουλία των συμβούλων σχολικής ζωής,  Μαρίας Μάγκλαρη και Μαρίας Πλιώτα,  σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αρκαδίας Ανέλιξη και την Ψυχοπαιδαγωγό Μαρία Βουδούρη.

Οι συμμετέχοντες γονείς και εκπαιδευτικοί συζήτησαν σχετικά με τις συνέπειες της πανδημίας στην ψυχολογία των εφήβων, τα χαρακτηριστικά και τις ανάγκες της εφηβικής ηλικίας, τη στάση των ενηλίκων απέναντι στους εφήβους και τους ορθούς τρόπους διαπαιδαγώγησής τους.

Μοιράστηκαν συναισθήματα, αντάλλαξαν απόψεις και έθεσαν τις βάσεις για μια στενότερη συνεργασία με στόχο την ομαλή κοινωνικοποίηση και ενσωμάτωση των εφήβων στο σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον.