Οδηγίες για την υποβολή αίτησης από τους γονείς/κηδεμόνες για το νέο σχολικό έτος 2022-2023

Υποβολή αίτησης από τους γονείς/κηδεμόνες/ή το τρίτο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο

Οι γονείς/κηδεμόνες/ ή το τρίτο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, εισέρχονται στο σύστημα του Ινστιτούτου  Εκπαιδευτικής Πολιτικής για την ηλεκτρονική υποβολή αίτησης μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) ) κατόπιν αυθεντικοποίησης με χρήση των προσωπικών κωδικών – διαπιστευτηρίων της ΓΓΠΣΔΔ (taxisnet),».

Με βάση τα στοιχεία του taxis net εμφανίζονται προσυμπληρωμένα στην ηλεκτρονική φόρμα τα κάτωθι πεδία για τον/την αιτούντα/σα:

ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ, ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ, ΜΗΤΡΩΝΥΜΟ, Α.Φ.Μ.

Συμπληρώνεται από τον/την γονέα/κηδεμόνα/ το τρίτο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο το πεδίο ΙΔΙΟΤΗΤΑ/ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑ (με επιλογή από λίστα)

Στη περίπτωση Πρότυπων Γυμνασίων

Στην ηλεκτρονική φόρμα ο/η γονέας/κηδεμόνας/ το τρίτο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο συμπληρώνει τα ακόλουθα:

α. στοιχεία του μαθητή/τριας:

ΕΠΩΝΥΜΟ
ΟΝΟΜΑ
ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ
ΜΗΤΡΩΝΥΜΟ
ΦΥΛΟ (Επιλέγει από Λίστα)
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ(Μέρα/Μήνας/Έτος)

β. Έλεγχος φοίτησης μαθητή/τριας:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΩΟΥ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ

ΤΑΞΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ
(Επιλέγει από λίστα)

ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ Το σύστημα ελέγχει τα στοιχεία του μαθητή/τριας και πιστοποιεί τον Αριθμό Μητρώου του μαθητή/τριας, τη Σχολική Μονάδα Φοίτησης κατά το τρέχον σχολικό έτος και την Ημερομηνία Γέννησης του μαθητή/τριας.

γ. Στοιχεία Επικοινωνίας με τον/την Αιτούντα/ούσα

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΙΤΟΥΝΤΑ/ΟΥΣΗΣ: Οδός και αριθμός, Πόλη, Ταχυδρομικός κώδικας

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ

ΤΗΛΕΦΩΝΟ (σταθερό, κινητό)

δ. Επιλογή Σχολείων

Πρότυπο Σχολείο Προτίμησης

Ο/Η γονέας/κηδεμόνας/ ή το τρίτο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο δύναται να δηλώσει μέχρι ένα Πρότυπο Σχολείο. Στην περίπτωση που δηλώνει δυο προτιμήσεις (ΠΡΟΤΥΠΟ-ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ) ορίζει τη σειρά προτεραιότητας.

Σε περίπτωση που δηλώσει Πρότυπο Σχολείο έχει τη δυνατότητα να συμπληρώσει αν ο/η μαθητή/τρια είναι άτομο με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 3 του ν. 3699/2008 (Α ́199). Σε αυτή την περίπτωση αναρτά το οριζόμενο δικαιολογητικό.

Μετά την οριστική υποβολή της αίτησης ο/η αιτών/ ούσα έχει τη δυνατότητα να εκτυπώσει τη βεβαίωση υποβολής της αίτησης που φέρει:

α) Τα στοιχεία του/της αιτούντα/σης.
β) τα δηλωθέντα στοιχεία του/της μαθητή/τριας (Επώνυμο, Όνομα, Πατρώνυμο, Μητρώνυμο, Φύλο, Ημερομηνία Γέννησης, Αριθμός Μητρώου, Τάξη και Σχολείο Φοίτησης).
γ) Τα δηλωθέντα στοιχεία επικοινωνίας.
δ) Σχολεία Προτίμησης/ Σειρά Προτίμησης.
ε) τον κωδικό της αίτησης και τον εξαψήφιο αριθμό του μαθητή.

Διόρθωση αίτησης από τους γονείς/κηδεμόνες/ ή το τρίτο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο

Μετά την υποβολή της αίτησης και πριν την οριστικοποίηση της, ο/η γονέας/κηδεμόνας ή το τρίτο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο έχει πρόσβαση στα στοιχεία της/των υποβληθείσας/σών αίτησης/σεων, συγκεκριμένα εισέρχεται εκ νέου στην φόρμα υποβολής, με τους κωδικούς του taxis net και μπορεί να τροποποιήσει τα στοιχεία της αίτησης.

Μετά την οριστικοποίηση της αίτησης ο/η αιτών/ούσα έχει πρόσβαση στην σελίδα των αιτήσεων δεν μπορεί να επιφέρει ουδεμία τροποποίηση στα δηλωθέντα στοιχεία της αίτησης και έχει τη δυνατότητα να εκτυπώσει τη βεβαίωση υποβολής της αίτησης.

Εξαγωγή και χρήση δεδομένων

Πρόσβαση στα δεδομένα που συλλέγονται έχουν:

α. οι Διευθυντές/τριες ή Προϊστάμενοι/νες των Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων,
β. ο/η διαχειριστής/στρια του συστήματος στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, ήτοι ο/η Προϊστάμενος/ μένη του Τμήματος Διοικητικής Μέριμνας και Τεχνικής Υποστήριξης του Ι.Ε.Π.,
γ. μέλη της επιτροπής του βαθμολογικού κέντρου για τις αιτήσεις που αφορούν στα Πρότυπα Σχολεία,
δ. μέλη της Κεντρικής Επιτροπής Κλήρωσης για τις αιτήσεις που αφορούν στα Πειραματικά Σχολεία,
ε. μέλη της Κεντρικής Επιτροπής Οργάνωσης των Εξετάσεων για τα Πρότυπα και της Κλήρωσης για τα Πειραματικά Σχολεία.

Τα δεδομένα που συλλέγονται χρησιμοποιούνται προκειμένου να πραγματοποιηθούν οι διαδικασίες επιλογής, σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στις παρ. 1 και 5 του άρθρου 18 του ν. 4692/2020 (Α ́ 111) και τις κατ ́ εξουσιοδότηση του άρθρου 18 του ν. 4692/2020 (Α ́ 111) εκδοθείσες υπουργικές αποφάσεις και δεν δια- τίθενται για καμία άλλη χρήση.

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων

Ι. Τα αποτελέσματα της κλήρωσης και των εξετάσεων με ευθύνη της Κεντρικής Επιτροπής Κλήρωσης και της Επιτροπής του Βαθμολογικού Κέντρου αντίστοιχα διαβιβάζονται στον/στην διαχειριστή/στρια και εισάγονται στο σύστημα από τον διαχειριστή/στρια του συστήματος.

ΙΙ. Οι Διευθυντές/ντριες ή Προϊστάμενοι/μενες των Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων εισέρχονται στο σύστημα και εξάγουν τα αποτελέσματα, τα οποία ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα του σχολείου και στον πίνακα ανακοινώσεων με ευθύνη του οικείου ΕΠ.Ε.Σ.

ΙΙΙ. Υπάρχει η δυνατότητα μετά το πέρας της διαδικασίας, οι γονείς/κηδεμόνες να εισέρχονται στο σύστημα και να ενημερώνονται για το αποτέλεσμα που αφορά την αίτησή τους με χρήση του κωδικού της αίτησης.