Η ημέρα του π

Η μαθηματική σταθερά π είναι ο λόγος της διαμέτρου ενός κύκλου προς τη διάμετρό του . Είναι ένας αριθμός άρρητος και υπερβατικός με προσεγγιστική τιμή 3,14 .

Η ημέρα του π γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Μαρτίου (3/14 κατά τον αμερικάνικο τρόπο γραφής των ημερομηνιών). Ο εορτασμός καθιερώθηκε από τον Larry Shaw, καθηγητή φυσικής, στο San Francisco Exploratorium και αναγνωρίστηκε επίσημα το 2009 από την βουλή των ΗΠΑ. Οι εορτασμοί λαμβάνουν χώρα κυρίως σε διάφορες μαθηματικές σχολές του κόσμου. Στο Πανεπιστήμιο  Princeton γίνονται πολυάριθμες εκδηλώσεις την ημέρα αυτή καθώς συμπίπτει με την ημέρα γενεθλίων του Albert Einstein, ο οποίος εργάστηκε για 20 χρόνια στο Πανεπιστήμιο αυτό.

Στο πλαίσιο δράσεων που οργανώνονται στο σχολείο, η ημέρα του π μας δίνει την ευκαιρία να τονίσουμε τον καθοριστικό ρόλο που διαδραματίζουν τα μαθηματικά τόσο στην εξέλιξη του πολιτισμού μας όσο και στην κατανόηση και ερμηνεία του κόσμου.

Τη Δευτέρα 14 Μαρτίου 2022 , με αφορμή το γεγονός εορτασμού της ημέρας του π, μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε καλλιτεχνική δράση με θέμα τον αριθμό π.