Διαδικτυακό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Το  2ο  Πρότυπο  Γυμνάσιο  Τρίπολης  σε  συνεργασία  με  την  Κρατική  Ορχήστρα  Θεσσαλονίκης   παρείχε  τη  δυνατότητα  στους  μαθητές  του  να  παρακολουθήσουν  ένα  διαδικτυακό  εκπαιδευτικό  πρόγραμμα    στις  17  Φεβρουαρίου  2022. Η  συναυλία  μεταδόθηκε  live  streaming  και  παρουσιάστηκε  το  μουσικό  έργο  «Εικόνες  από  μία  Έκθεση»  του  Modest  Mussorgsky. Οι  μαθητές  μας  ήρθαν  σε  επαφή  με  την προγραμματική  μουσική   κατανοώντας  την  περιγραφική  δύναμή  της  και μαθαίνοντας  πως  η  γλώσσα  των  ήχων  μπορεί  να  αναπαραστήσει  εξωμουσικές  έννοιες. Μουσική  και  εικαστικές  τέχνες  ενώθηκαν  σε  ένα  έργο  που  κατέχει  μία  μοναδική  και  ιδιαίτερη  θέση  στο  παγκόσμιο  μουσικό  ρεπερτόριο.