Επίσκεψη στο Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου και στο ιερό του Ασκληπιού

ΗΜΈΡΑ ΔΡΆΣΗΣ ΟΜΙΛΩΝ: «Τα 10 μεγαλύτερα.. άλυτα μυστήρια της Ανθρωπότητας»

Δευτέρα, 22 Απριλίου 2024

Επίσκεψη στο Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου και στο ιερό του Ασκληπιού

• Στην ονειρική βίωση της πραγματικότητας μετέχουν και τα στοιχεία της φύσης που παίρνουν διαστάσεις μαγικές, σχεδόν μυστηριακές. Η θαυμαστή αρχιτεκτονική του αρχαίου θεάτρου της Επιδαύρου, πλήρως εναρμονισμένη με τον περιβάλλοντα χώρο, δημιουργεί στον περιηγητή την υψηλή θέαση της ποιητικής δημιουργίας ως μέσο της επίτευξης της ανθρώπινης ευτυχίας.
  • Το ιερό του Ασκληπιού:
  • η θαυμαστή σύζευξη των υποδομών, που δημιουργεί η ελληνική διανόηση με την ολιστική προσέγγιση των Αρχαίων Ελλήνων για την ίαση και τη θεραπεία, ενυλώνεται απόλυτα στο τελετουργικό και τη μυστηριακή ατμόσφαιρα του ναού, ο οποίος έχει τη μεγαλύτερη απήχηση στον αρχαιοελληνικό χώρο.
  • Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν από τον Κο Ευάγγελο Καζολιά, πολιτικό μηχανικό  του Υπουργείου Πολιτισμού, μέλος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αργολίδας, και βέβαια, στην ομάδα του καθηγητού Αρχαιολογίας, κου Β. Λαμπρινουδάκη.
  • Στην επίσκεψη μετείχαν οι μαθητές του Ομίλου Αριστείας και Καινοτομίας για το σχολικό έτος 2023-24,με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Ελένη Ν. Μαντζουράνη, Ελληνικής γλώσσας και η κα Ζωή Σολακίδου, Γαλλικής γλώσσας. Οι καθηγήτριες οργάνωσαν με επιτυχία τη δράση, έδωσαν ερωτηματολόγιο προς συμπλήρωση, και ενίσχυσαν το γνωστικό υπόβαθρο των διδασκομένων με ποικιλομορφία, όπως λόγου χάρη τα μέρη του θεάτρου, ο προσανατολισμός των οικοδομημάτων, οι αρχές της γεωμετρίας στο κοίλο του χώρου θέασης, καθώς και πλούσια ιστορικά στοιχεία!!

• IMG_20240422_102732.jpg
  • IMG_20240422_102738_1.jpg