Μουσική καταγραφή στον Άγιο Ανδρέα – Πραστού

Την Κυριακή 30 Απριλίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης, στο πλαίσιο του Ομίλου «Παραδοσιακά Μουσικά Σύνολα» και του Μουσικού Συνόλου της Χορωδίας επισκέφτηκαν το χωριό Άγιος Ανδρέας – Πραστός της Β. Κυνουρίας και βίωσαν από κοντά τη διαδικασία καταγραφής των παραδοσιακών τραγουδιών της περιοχής. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ήρθαν σε επαφή με ανθρώπους – φορείς της παράδοσης, συζήτησαν μαζί τους, άκουσαν τα τραγούδια της τοπικής παράδοσης και τέλος κατέγραψαν το υλικό σε ψηφιακή μορφή.

Θερμές ευχαριστίες στον Πολιτιστικό Σύλλογο Αγίου Ανδρέα – Πραστού. Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε από καρδιάς τους ανθρώπους χωρίς τη συμβολή των οποίων δεν θα είχε πραγματοποιηθεί η δράση:

κ. Καλλιόπη Αδάμη, κ. Ιωάννη Σούρσο, κ. Μαρία Τσαγγούρη, κ. Μεταξία Κορδονούρη, κ. Δήμητρα Κορδουνούρη για το μοίρασμα των τραγουδιών,

Ευχαριστούμε επίσης θερμά:

τον σεβαστό ιερέα π. Γεώργιο Πετρή για τις πολύτιμες γνώσεις που μοιράστηκε μαζί μας,

τον μαθητή μας (Β1 Γυμνασίου) Κωνσταντίνο Πέτρου για την επικοινωνία και την παρουσίαση,

την κ. Ελένη Μιχαήλ - Σούρσου για την παρουσίαση του φωτογραφικού υλικού και των φορεσιών,

την κ. Μαρία Κορδονούρη για όλη την επικοινωνία, τον συντονισμό και τη διοργάνωση της δράσης

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά τους γονείς – κηδεμόνες των παιδιών για την συνεργασία και την ανταπόκρισή τους στην εκπαιδευτική δράση,

τον κ. Ιωάννη Σάσσαλο, Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, για την εικονοληψία και την επεξεργασία του υλικού.

Τέλος, θερμές ευχαριστίες στη Διευθύντρια κ. Ελένη Σπυροπούλου για τη στήριξη και διευκόλυνση στην υλοποίησης της δράσης.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Καρύκη