Επίσκεψη στην Βουλή των Ελλήνων

Τη Βουλή των Ελλήνων επισκέφτηκε την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2023 η Γ΄ τάξη του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.  Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βουλής, έμαθαν για την ιστορία του κτιρίου και την εξέλιξη των κοινοβουλευτικών θεσμών, ενώ είχαν και την ευκαιρία να καθίσουν στα έδρανα της αίθουσας συνεδριάσεων. Προηγήθηκε περιήγηση στον χώρο του Ζαππείου και οι μαθητές/τριες έπειτα παρακολούθησαν την αλλαγή της Προεδρικής Φρουράς στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν η Διευθύντρια του σχολείου, Ελένη Σπυροπούλου, και οι εκπαιδευτικοί, Καλλιόπη Παναγοπούλου, Χριστίνα  Νούτσου και Αντιόπη Μαργιά.