Διδακτική Eπίσκεψη στον Μυστρά

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας Β΄ γυμνασίου και συγκεκριμένα στην ενότητα «Λατινοκρατία και τα ελληνικά κράτη», πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 06 Απριλίου 2022 διδακτική επίσκεψη  στον Μυστρά. Τα τμήματα Β1,Β2,Β3 και Β4 είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά την πιο καλά διατηρημένη βυζαντινή  πολιτεία στην Ελλάδα.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες μίλησαν στους μαθητές/τριες για την τοποθεσία, την ονοματοθεσία, τα δομικά στοιχεία, την ιστορία και την πνευματική ζωή της καστροπολιτείας. Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες εργάστηκαν σε Φύλλα Εργασίας που περιελάμβαναν ακροστιχίδα, κρυπτόλεξο και χώρο για να ζωγραφίσουν ό,τι τους έκανε εντύπωση στον Μυστρά. Το ανοιξιάτικο τοπίο, σε συνδυασμό με την επιβλητικότητα του χώρου, ζωντάνεψαν γνωστές και άγνωστες  πτυχές του βυζαντινού μνημείου.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κουππάρη Γεωργία και Μαργιά Αντιόπη.

Συνοδοί: Σπυροπούλου Ελένη και Πλιάκα Κωνσταντίνα.