Το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας στην Τρίπολη

Με πολύ μεγάλη χαρά οι μαθητές και μαθήτριες του Α3 του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Τρίπολης παραβρέθηκαν στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας την Τετάρτη 17 Απρίλιου στην Πλατεία Άρεως, στην Τρίπολη με συνοδούς εκπαιδευτικούς τις κ. Κ. Πλιάκα και Ζ. Σολακίδου.

Μετά το άναμμά της στην Ολυμπία, η φλόγα ξεκίνησε το ταξίδι της στην Ελλάδα για να μεταδώσει το μήνυμα των Ολυμπιακών Αγώνων. Στη λιτή αλλά συμβολική αυτή εκδήλωση, οι μαθητές/ μαθήτριες μας άκουσαν τον Ολυμπιακό ύμνο, τον εθνικό ύμνο της Γαλλίας και αυτόν της Ελλάδας καθώς και τα μηνύματα των εκπροσώπων των Ολυμπιακών επιτροπών που ήταν γεμάτα χαρά και προσμονή για τους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες !

Ευχόμαστε στην διοργανώτρια πόλη, το  Παρίσι, οι φετινοί Ολυμπιακοί Αγώνες να έχουν επιτυχία και να συμβάλουν στην ανάδειξη και προώθηση των αξιών του Ολυμπισμού!

• floga1.jpg
  • floga2.jpg