Η γυναίκα στην Τέχνη!

'Η πραγματική γενναιοδωρία προς το μέλλον έγκειται στο να τα δίνουμε όλα στο παρόν''

έχει πει ο Albert Camus και οι εκπαιδευτικοί , οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Τρίπολης τα δίνουν όλα σε πλήθος ποιοτικών δράσεων!!! Ένα μπουκέτο μαθήτριες του Γ2, δύο μαθήτριες του Γ1 και μια μαθήτρια του Β1 , εντυπωσίασαν το πρωινό, στις 29 Μαρτίου 2024 στο Μαλλιαροπούλειο Θέατρο, όταν ανταποκρινόμενες στην πρόσκληση του Φιλοτεχνικού Ομίλου Τρίπολης και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας, μαζί με τις καθηγήτριες Μουσικής Μαρία Καρύκη, των Εικαστικών Σοφία Χατζημπύρου και συνοδό την Φιλόλογο Αντιόπη-Ζωή Μαργιά. Αμέσως μετά το σεισμό, ατρόμητες, παρουσίασαν ένα δικό τους τραγούδι, έπαιξαν πιάνο, απήγγειλαν δικά τους ποιήματα, έδειξαν δικά μικρά video, σε μια Δράση με τίτλο "Η γυναίκα στην Τέχνη!"

Θεατές μας τα παιδιά του ΕEEK Μαντινείας και αυτό ήταν μεγάλη τιμή! Ήταν μια υπέροχη ημέρα, όπου διατρανώθηκε η αίσθηση ότι τα παιδιά μας έχουν ταλέντο και δυνατότητες απεριόριστες και το Σχολείο μας με το μάχιμο προσωπικό του τα ενθαρρύνει και τα προβάλλει!