Festival della Filosofia in Magna Grecia

Κάτι νέο φαίνεται να ετοιμάζεται από το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης! Νέες ζυμώσεις με σχολεία όλης της Ελλάδας αλλά και του εξωτερικού, συνομιλίες σε νέο έδαφος συνεργασίας και δρομολόγηση συμφωνίας ένταξης του σχολείου μας σε ένα ολοκαίνουριο δίκτυο σχολείων με τίτλο «Φεστιβάλ Φιλοσοφίας, Φυσικής και Μεταφυσικής στη Μεγάλη Ελλάδα».

Η πρώτη επίσημη συνάντηση των εμπλεκομένων Σχολικών Μονάδων στο νέο Δίκτυο έγινε στην Αθήνα, στο Σύγχρονο Θέατρο (Οδός Ευμολπιδών 45) την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 και έδειξε ξεκάθαρα το νεανικό του χαρακτήρα και τις καινοτόμες προτάσεις σύμπραξης και επικοινωνίας. Οι μαθητές παρουσίασαν δικές τους πρωτότυπες θεατρικές παραστάσεις ή ταινίες μικρού μήκους παρουσία εκπροσώπων της Ιταλικής Πρεσβείας, του ακαδημαϊκού Θεοδοσίου Πελεγρίνη αλλά, κυρίως, παρουσία μαθητών και καθηγητών από ελληνόφωνα, γαλλόφωνα και ιταλόφωνα σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού!

Η υπεύθυνη συντονισμού δράσεων του νέου Δικτύου Σχολείων για το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Τρίπολης, καθηγήτρια Δήμητρα Γιανναρά, παρευρέθηκε στην εκδήλωση εκπροσωπώντας το σχολείο μας. Μας μετέφερε τον ενθουσιασμό της και σας μεταφέρουμε τη συγκίνησή μας: το Θέατρο και η Φιλοσοφία γεννήθηκαν στην Ελλάδα και τώρα τιμώνται από κοινού σε μαθητικές εκδηλώσεις εξωστρέφειας και αλληλεπίδρασης. Η ελληνική γλώσσα και ο πολιτισμός της αποτελεί, λοιπόν, ακόμα και σήμερα το ζείδωρο επικοινωνιακό πλαίσιο που φέρνει κοντά κάθε λαό.

Festival della Filosofia in Magna Grecia: υπάρχει μήπως καμία απορία τι σημαίνει αυτή η φράση; Λοιπές δράσεις, προσεχώς!

• 20240401_194737.jpg
  • DSC1.jpg