Δράση Ομίλου

Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024.

Στο πλαίσιο δράσης του Ομίλου «Τα 10 μεγαλύτερα…άλυτα μυστήρια της Ανθρωπότητας», με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Ελένη Νικ. Μαντζουράνη, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κα Ζυγά Σοφία, καθηγήτρια Νοσηλευτικής και Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, συνοδευόμενη από τη διδακτορική φοιτήτρια, κα Παπαδοπούλου Μαρία και την προπτυχιακή κα Γερασίμου στο ίδιο τμήμα. Οι μαθητές υπέβαλαν ερωτήσεις και βρήκαν απαντήσεις για πολλά ζητήματα, όπως:

• Τη σημασία της γνώσης για την οικοδόμηση μιας πολυδιάστατης προσωπικότητας
  • Τα τμήματα του Πανεπιστημίου και η πρόσβαση σε αυτά
  • Τη Νοσηλευτική, που αναβαθμίζεται συνεχώς ως Επιστήμη και μέσα από την ποιότητα παροχής υπηρεσιών στον ασθενή, στον πολίτη.
  • Η έννοια του Αλτρουισμού και της Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
  • Το ρόλο της γυναίκας στη σύγχρονη εποχή
  • Την υπόσχεση ότι η επόμενη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Πανεπιστημίου με ξενάγηση και ανοιχτή συζήτηση με τους καθηγητές.

Ευχαριστούμε τις κυρίες για τη συμβολή τους στην επίτευξη των στόχων του μαθήματος, αλλά και τη θαυμαστή, εξαιρετική επικοινωνία τους με τους μαθητές μας.

• IMG_20240326_142541.jpg
  • IMG_20240326_142550.jpg