Δείτε επίσης την σελίδα με τις πληροφορίες για τον όμιλο για το σχολικό έτος 2021-2022

Υφαίνοντας τον Ιστό - Κύβοι HTML

Θα μπορούσε κάποιος να μάθει την βασική δομή των ιστοσελίδων σε γλώσσα HMTL, χωρίς ηλεκτρονικό υπολογιστή;

ΝΑΙ, παίζοντας με τους κύβους HTML.

Οι μαθητές/τριες του ομίλου κατασκευάζουν δυο σετ από κύβους HTML, χρησιμοποιώντας ψαλίδι, χάρακα, κόλλα. Σε κάθε πλευρά ενός κύβου, αναγράφεται μια από τις βασικές ετικέττες HTML:

<HTML></HTML>
<STYLE></STYLE>
<P></P>
<TITLE></TITLE>
<BODY></BODY>
<TABLE></TABLE>
<TR></TR>
<TH></TH>
<TD></TD>
<THEAD></THEAD>
<TBODY></TBODY>

Κατόπιν, οι μαθητές/τριες παίζουν, τοποθετώντας τους κύβους με την σωστή σειρά ώστε να σχηματιστεί ο ζητούμενος κώδικας HTML. Το παιχνίδι διεξάγεται σε ζευγάρια παικτών με νικητή τον πρώτο που θα σχηματίσει τη σωστή σειρά κύβων σε συγκεκριμένο χρόνο (π.χ. 35 δευτερόλεπτα).

Οι κύβοι HTML θα παρουσιαστούν στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας 2021-2022.