Δείτε επίσης την σελίδα με τις πληροφορίες για τον όμιλο για το σχολικό έτος 2021-2022

Συμμετοχή του σχολείου στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή του σχολείου στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Το σχολείο εκπροσώπησαν οι μαθητές του εκπαιδευτικού ομίλου "Υφαίνοντας τον Ιστό":

• Παπαγεωργίου Ευαγγελία
  • Σάσσαλου Βασιλική-Μαρία
  • Ρούτση Αρχαγγελική
  • Γιαννόπουλος Φίλιππος
  • Κανέλλη Ελένη
  • Διαμαντίκος Κωνσταντίνος
  • Πάτρος Λάμπρος
  • Τσαρούχης Σπυρίδων
  • Παπαγεωργίου Γεώργιος
  • Αρτόπουλος Χρήστος
  • Κυριαζάκος Χρύσανθος

οι οποίοι παρουσίασαν το έργο "Κύβοι HTML". Συντονιστής της μαθητικής ομάδας ήταν ο καθηγητής Δημήτρης Πανταζόπουλος.

Με την επίσκεψή τους μας τίμησαν μαθητές του σχολείου μας υπό την επίβλεψη του καθηγητή Ιωάννη Μαυρουδή.

Την παρουσίαση των μαθητικών έργων αλλά και την ενημερωτική δράση (παρουσίαση και συζήτηση) για την Ασφαλή Χρήση του Διαδικτύου, παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων από την Τρίπολη, την Σπάρτη, την Μεγαλόπολη, το Λεβίδι και τα Τρόπαια καθώς και επίσημοι προσκεκλημένοι όπως ο Δήμαρχος Τρίπολης κ. Κώστας Τζιούμης ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Μακαρούνης Δημήτριος. Την εναρκτήρια ομιλία πραγματοποίησε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου του Π.Ε.Κ.Ε.Σ Πελοποννήσου, κα. Ευστρατία Λιακοπούλου.

Στο παρακάτω βίντεο, οι μαθητές του ομίλου παρουσίαζουν τους Κύβους HTML σε μαθητές άλλων σχολείων: