Όμιλοι

Και φέτος θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί όμιλοι. Οι προτάσεις είναι πολλές και ενδιαφέρουσες και η επιδίωξή μας είναι να μπορέσουμε να εμπλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές και μαθήτριες σε αυτούς.

20 μεγάλα κοινωνικά προβλήματα

Προσεγγίζουμε τα μεγαλύτερα κοινωνικά προβλήματα, αναζητούμε τις αιτίες που τα προκαλούν. Συζητάμε και αναλύουμε τις επιπτώσεις στον άνθρωπο και την κοινωνία. Αναζητούμε τους τρόπους αντιμετώπισής τους. Οι μαθητές θα αντιληφθούν τα προβλήματα που ταλανίζουν το σύγχρονο άνθρωπο, θα ευαισθητοποιηθούν, και θα αναζητήσουν λύσεις είτε μόνοι είτε συνεργαζόμενοι ανά ομάδες. Με διάφορες εργασίες που θα παραδίδουν, θα αξιολογείται και θα φαίνεται - αποδεικνύεται η επίτευξη των στόχων.

Κάθε Παρασκευή 13:50 - 15:20

Μαθητές: