Όμιλοι

Και φέτος θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί όμιλοι. Οι προτάσεις είναι πολλές και ενδιαφέρουσες και η επιδίωξή μας είναι να μπορέσουμε να εμπλέξουμε όσο το δυνατόν περισσότερους μαθητές και μαθήτριες σε αυτούς.

Μικροί δημοσιογράφοι εν δράσει

Πώς θα ήταν ο κόσμος μας αν οι μικροί μαθητές αναλάμβαναν δράση;

«Μικροί δημοσιογράφοι εν δράσει»: Ο όμιλος που στοχεύει να μετατρέψει τους μαθητές/τριες σε υπεύθυνους, ενεργούς και δημοκρατικούς πολίτες και να τους βοηθήσει να αναπτύξουν τις επικοινωνιακές και γλωσσικές τους δεξιότητες…

Κατά την υλοποίηση του ομίλου οι μαθητές/τριες θα διερευνήσουν σύγχρονα κοινωνικά ζητήματα και θα παράξουν δημοσιογραφικά κείμενα μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, παιχνίδι ρόλων και ομαδικές εργασίες. Θα συμμετέχουν σε ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές, θα πραγματοποιήσουν συνεντεύξεις και θα ασχοληθούν με το ρεπορτάζ. Θα δημιουργήσουν το δικό τους διαδικτυακό κανάλι και θα εκδώσουν σχολική εφημερίδα. Θα αναλάβουν πρωτοβουλίες και ενεργό δράση διαμορφώνοντας το κοινωνικό γίγνεσθαι!!!

Κάθε Τρίτη 13:50 - 15:20

Μαθητές: