Το πείραμα του Ερατοσθένη

Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το «Πείραμα του Ερατοσθένη».

Ο Ερατοσθένης γεννήθηκε στην Κυρήνη της σημερινής Λιβύης το 276 π.Χ. και πέθανε στην Αλεξάνδρεια το 194 π.Χ.. Ήταν μαθηματικός, γεωγράφος και αστρονόμος. Χρησιμοποιώντας απλά εργαλεία και την επινοητικότητα του ο Ερατοσθένης υπολόγισε την περίμετρο της Γης. Έλυσε το πρόβλημα με μία ευφυή μέθοδο που αποτελεί εξαιρετικό παράδειγμα εφαρμογής της υποθετικό-παραγωγικής μεθόδου της Ευκλείδειας Γεωμετρίας.

Το πείραμα του Ερατοσθένη θεωρείται επίσης ένα από τα 10 πιο όμορφα πειράματα της Φυσικής και πραγματοποιείται κάθε χρόνο ως παιδαγωγικό project στα σχολεία την ημέρα της εαρινής ισημερίας.

Στο σχολείο μας οι μαθητές της Γ΄ γυμνασίου αφού κατανόησαν το ιστορικό πλαίσιο του πειράματος , τον τρόπο διεξαγωγής  και την επιστημονική εξήγηση της μεθόδου του Ερατοσθένη , επανέλαβαν το πείραμα κάνοντας κατάλληλες μετρήσεις στον προαύλιο χώρο του σχολείου .Στη συνέχεια υπολόγισαν την περίμετρο της γης στον χώρο του εργαστηρίου φυσικής με βάση τα δεδομένα που συνέλεξαν.

Η διεξαγωγή πειραμάτων και η συμμετοχή των μαθητών σε δράσεις επιστημονικού ενδιαφέροντος είναι φανερό ότι ενισχύει το ενδιαφέρον των μαθητών για τη μάθηση , αποκαλύπτει τις εφαρμογές των θετικών επιστημών στην επίλυση προβλημάτων που απασχολούν τον άνθρωπο , αναδεικνύουν τα μαθηματικά ως εργαλείο ερμηνείας της φύσης.