Ενημέρωση για την εθελοντική αιμοδοσία - ‘ Άξιον Εστί’ : Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών Αρκαδίας

Την Τρίτη 09/11/2021 στον εκπαιδευτικό όμιλο του εθελοντισμού μας τίμησε με την παρουσία του ο κύριος Γιώργος Παναγούλης, πρόεδρος και ιδρυτής του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Αρκαδίας ‘ Άξιον Εστί’ , ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες για την εθελοντική αιμοδοσία. Όλα τα παιδιά του ομίλου παρακολούθησαν με ενδιαφέρον κάνοντας πολλές ερωτήσεις οι οποίες απαντήθηκαν από τον κύριο Παναγούλη. Αυτό που τόνισε ιδιαίτερα είναι ότι: «το αίμα δεν μπορεί να παραχθεί και υπάρχει μεγάλη ανάγκη για την προσφορά του» , έτσι καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το αίμα είναι μοναδικό όπως μοναδική είναι και κάθε ανθρώπινη ζωή.

Τον ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία του στο σχολείο μας και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πολύτιμο έργο του.