Δειγματικές διδασκαλίες μετά… Μουσικής!

Οι φιλόξενες αίθουσες του 2ου Προτύπου Γυμνασίου Τρίπολης γέμισαν μελωδίες από εφηβικές φωνές την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024. Κατόπιν πρόσκλησης του Σχολικού Συμβούμου Μουσικής κ. Σπυρόπουλου Σπυρίδωνα και στο πλαίσιο των επιμορφωτικών συναντήσεων - υποδειγματικών διδασκαλιών σε εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ Αρκαδίας, η μουσικός του 2ου Προτύπου κ. Καρύκη Μαρία παρουσίασε μια πρόταση διδακτικού σεναρίου μουσικής, με θέμα τον ρυθμό και τις μουσικές φόρμες, υποστηριζόμενο με ψηφιακά εργαλεία μουσικής τεχνολογίας και ΤΠΕ. Ακολούθως, η φιλοξενούμενη εκπαιδευτικός κ. Γρηγορία Πετούμενου από το Μουσικό Σχολείο Κορίνθου παρουσίασε μία πρόταση διδασκαλίας δημοφιλούς τραγουδιού σε χορωδιακές ομάδες! Ευχαριστούμε πολύ όλους τους συναδέλφους για την εξαιρετική ποιότητα συμμετοχής! Και φυσικά τις ομάδες μαθητών και μαθητριών από την Γ' τάξη (Γ4 και Γ2) που συμμετείχαν στις δράσεις και παρέμειναν πέραν του υποχρεωτικού τους ωραρίου.

• IMG_20240418_132454.jpg
  • IMG_20240418_132708.jpg